Hudební tipy na 42. týden
autor: archiv
zvětšit obrázekInventura Febia: Hana Hegerová a Waldemar Matuška
V dalším vydání Inventury Febia si připomeneme dva snímky z cyklu GEN, které se u diváků těšily mimořádné pozornosti. Nejprve to bude portrét Hany Hegerové: začínala v divadle Rokoko, spoluvytvářela slavnou éru divadla Semafor, tleskalo jí publikum v pařížské Olympii. Víc než třicet let patřila zpěvačka a herečka Hana Hegerová ke stálicím naší hudební scény. První dámu českého šansonu – jak je právem nazývána – představil v roce 1994 ředitel společnosti Febio a duchovní otec cyklu GEN Fero Fenič.
Druhý snímek měl premiéru v roce 2001 a bezpočtu fanynek zprostředkoval setkání s nezapomenutelným Waldemarem Matuškou. Kdo by si alespoň jednou v životě nezabroukal hity jako ten o třešních, co zrály, o lásce nebeské nebo o tom, co všechno vodnes čas. Méně je známé to, že se jako čistokrevný Pražák narodil v Košicích, když zde jeho matka, operní pěvkyně, hostovala v opeře. Portrét natočil režisér Ján Piroh.
Vysílání: 18.10., 21.40 hod., ČT2; Opakování: 20.10., ČT2.
Folk a kolem
Vladimír Merta /nar. 20. 1. 1946 v Praze/ je český písničkář, publicista, spisovatel, fotograf, architekt a filmový režisér. Absolvent FAMU - filmová a tv scenáristika a režie. V mládí se zabýval malířskými a básnickými pokusy. Během studia architektury a během pobytu ve Francii začal skládat vlastní písně. Vydal brzy první LP desku u francouzské společnosti Vogue (1969). Další publikační možnosti byly silně omezeny represivní politikou režimu. Na sklonku osmdesátých let Panton vydal dvojalbum s živým koncertem. S přestávkami vystupoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty. Během osmdesátých let psal a režíroval animované filmy. Věnuje se filmové, divadelní a scénické hudbě, zhudebňuje poezii, improvizuje hudbu na pomezí žánrů. Často spolupracoval se zpěvačkou Janou Lewitovou. Od roku 1991 vydal ve vlastním nakladatelství ARTeM knihu textů, školu hry na harmoniku a kytaru, zvukové nosiče. V roce 2011 si ke svým 65. narozeninám nadělil nové CD s názvem Ponorná řeka. Vysílání: 20.10., 23.15 hod., ČT2; Opakování: 26.10., ČT2.
Abbey Road: Live II (9/12)
Začátky The Subways se datují na rok 2003, kdy bratři Josh a Billy společně s Billyho přítelkyní Charlotte založili kapelu, jejíž start byl ohromující. Rok na to už formace hrála na festivalech Reading a Leeds. Následně na to podepsali smlouvu na svou první placku "Young For Eternity", která vpadla do obchodů v červenci 2005. Z desky pochází i jejich největší hit "Rock And Roll Queen", který exmanžel Madonny Guy Ritchie použil na svůj soundtrack k filmu "Rockanrolla". Během natáčení druhé desky "All Or Nothing" se Billy a Charlotte rozešli a ačkoli jim škarohlídové předpovídali konec, opak byl pravdou. Nový počin si naklonil fanoušky i kritiky na svou stranu a kapela vyjela na celosvětové turné, které bylo z velké části vyprodáno. Během něho navštívili v roce 2009 i pražskou Lucernu.
Pod záhadným názvem Gnarls Barkley se skrývá cenou Grammy ověnčené duo z USA. Jejich hit "Crazy" byl nejprodávanější singl v Americe v roce 2006.
Klavírista H. Hancock přišel jako jednadvacetiletý z Chicaga do New Yorku se skupinou hardbopového trumpetisty Donalda Byrda, s předchozím univerzitním vzděláním a úctou ke klasické hudbě. Dnes lze říci, že dalekosáhle ovlivnil několik generací mladých muzikantů. Už v létě 1963 odešel do modernistického kvinteta Milese Davise. Po pěti letech davisovského angažmá se postavil na vlastní nohy, založil vlastní sextet, skupinu Headhunters, V.S.O.P. a další formace. Je energickým klavíristou lyrického stylu, původně inspirovaného projevem Billa Evanse a Wyntona Kellyho a proslulý barevně krásnými, rytmicky svébytně frázovanými akordickými obraty. Tento perfektní doprovazeč, vyhledávaný pro vytříbenost, lehkost a inspirativnost, dokázal propojit vrozené hledačství se smyslem pro organický pořádek ve tvorbě improvizace. Jako skladatel se prosadil i ve filmu - je autorem hudby k Antonioniho Zvětšenině, na své první album natočil Melounáře (Watermelon Man), který pronikl i do světa pop music a záhy se stal světovým hitem. Už na sklonku 60. let Hancocka okouzlil elektrický klavír, byl vlastně první, kdo jej postavil na roveň ostatním nástrojům. Dnes je H. Hancock velmistrem jazzových kláves. Spolupracuje výhradně s nejvýznamnějšími sólisty. Jeho oblíbené slovo, kterým označuje hudbu, k níž vědomě směřuje, je "together" (dohromady, spolu, jedno k druhému). Jeho ideálem je kompaktní zvuk skupiny, jejíž improvizovaný projev zní se stejnou definitivností, jako vybroušená kompozice.
Hancock při padesátém výročí ceny Grammy získal za nahrávku River (nové verze písní Joni Mitchell) vrcholné ocenění Album roku. Gramofonek mu předával Quincy Jones a Hancock pak zahrál svou autorskou verzi klavírního partu Gershwinovy symfonické básně Rhapsody In Blue. ČT uvedla dvoudílný hudební dokument Herbie Hancock: Possibilities, dueta Hancocka s hvězdami současného popu a rocku. Vysílání: 22.10., 00.50 hod., ČT2; Opakování: 24.10., ČT2.
TIP!
Časopis 45 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Hudební tipy 46. týden
13. komnata Terezie Kovalové
Nejznámější česká violoncellistka Terezie Kovalová bojovala s pocitem vyhoření ...celý článek
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek
Časopis 45 - sekce
DIVADLO
Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 za celý článek
OPERA/ TANEC
Tajemství života Bedřicha Smetany
Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Oscarový film Favoritka
Favoritka
U dvora anglické královny Anny vládne zákon silnějšího. Britsko-americký oscarový film (2018). Hr celý článek