zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Polské filmové plakáty - Terryho ponožky

Plakát Franciszek Starowieyski

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Polský (nejen filmový) plakát je ve své oblasti legendou. Již koncem čtyřicátých let 20. století začali polští výtvarní umělci navrhovat pro CWF (Centrala Wynajmu Filmów), obdobu naší Ústřední půjčovny filmů (ÚPF) – úchvatné filmové plakáty. A to autorsky, výtvarně – jinak než bylo běžné v ostatních zemích Evropy a v zámoří.
Talentovaní polští výtvarníci pod vedením Józefa Mroszczaka a Henryka Tomaszewského tak založili slavnou polskou školu filmového plakátu, která se během let stala legendární a inspirovala a inspiruje tvůrce plakátů napříč kontinenty. Stejně tak tomu bylo i v Československu. V květnu roku 1954 proběhla v Praze v Domě uměleckého průmyslu první výstava Polských filmových plakát, která sehrála výraznou roli při formování podoby moderního československého filmového plakátu.

Součástí sbírky TERRYHO PONOŽKY je i rozsáhlý soubor dvou tisíc polských plakátů. Kromě filmových plakátů jsou jeho součástí i rozsáhlé konvoluty polských plakátů divadelních, výstavních, operních, cirkusových, jazzových a dalších. Všechny polské plakáty z naší sbírky jsou ke zhlédnutí na našich webových stránkách. Lze vyhledávat dle autorů, oblastí, let atd.
Výstava POLSKI PLAKAT FILMOWY, která bude k vidění ve třech pražských kinech Aero, Oko a Světozor, představuje 102 polských filmových plakátů z naší sbírky, jež vznikly v rozmezí let 1953 až 1991. V této vystavené kolekci bude představena tvorba nejvýznamnějších tvůrců polského plakátu, kterými jsou: Roman Cieslewicz, Franciszek Starowieyski, Jan Lenica, Waldemar Swierzy, Wiktor Górka, Jan Mlodozeniec, Julian Palka a Wojciech Fangor. Zastoupeny budou i plakáty autorů mladší generace – Andrzeje Klimowského, Andrzej Krajewského a Mieczyslawa Wasilewského.

5.1.2015 07:01:32 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...