zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krásná tradice FOK - Dvořákova Stabat Marer po dvacáté třetí

Stabat mater  (Zdroj: FOK)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

„Stabat mater“ o Velikonocích je něco jako „Rybovka“ o Vánocích. Stalo se tradicí, že v týdnu před Velikonocemi zní ve Smetanově síni Obecního domu koncert pořádaný Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy – FOK - duchovní skladba Antonína Dvořáka Stabat mater op. 58. Ke spoluúčinkování letos ve středu 1. dubna 2015 byli přizváni sólisté sopranistka Pavla Vykopalová, altistka Michaela Kapustová, tenorista Aleš Briscein a basista Peter Mikuláš. Sborové party zazpíval Český filharmonický sbor Brno, který připravil sbormistr Petr Fiala. Taktovku vzal do ruky mladý dirigent s dlouhou sbormistrovskou praxí Jakub Klecker, který zvládá řídit orchestr a navíc perfektně rozumí i práci se sborem.

Vznik Dvořákovy kantáty Stabat mater spadá do let 1876 – 1877, tedy do doby, kdy v důsledku postupné ztráty svých tří dětí Dvořák prožíval nejtragičtější období svého života. Inspirací byla báseň středověkého františkánského poety Jacopona da Todi ze 13. století, která líčí utrpení matky Kristovy stojící pod křížem, na němž umírá její syn. Dvořák také viděl umírat své děti, tak se dokázal vcítit do těch pocitů. Dvořák rozložil text do deseti částí, v nichž k instrumentálnímu základu střídavě a v různých kombinacích použil sólový pěvecký kvartet a smíšený sbor.

I. Stabat Mater dolorosa. Andante con moto
II. Quis est homo, qui non fleret. Andante sostenuto
III. Eia, Mater, fons amoris. Andante con moto
IV. Fac, ut ardeat cor meum. Largo
V. Tui nati vulnerati. Andante con moto, quasi allegretto
VI. Fac me vere tecum flere. Andante con moto
VII. Virgo virginum praeclara. Largo
VIII. Fac, ut portem Christi mortem. Larghetto
IX. Inflammatus et accensus. Andante maestoso
X. Quando corpus morietur. Andante con moto

Všichni sólisté předvedli velmi kvalitní a vyrovnaný výkon. Aleš Briscein je čerstvým držitelem ceny Thalie, Pavla Vykopalová si v únoru zazpívala Desdemonu po boku José Cury, Peter Mikuláš září v roli Mefistofela ve Státní opeře a Michaela Kapustová vystupuje střídavě v Národním divadle v Praze, Brně nebo i v ND Moravskoslezském v Ostravě. O kvalitách těchto umělců není pochyb – a Stabat mater v jejich podání opravdu byla hlubokým uměleckým zážitkem. Nesmíme zapomenout na sboristy a orchestr. Mladý dirigent Jakub Klecker držel taktovku pevně v rukou a celkově tomuto provedení nebylo co vytknout.
Koncert patřil ke krásným svátečním zážitkům, který rozhodně stojí za to si pohlídat příští rok v týdnu před Velikonocemi.

Psáno z koncertu Antonín Dvořák: Stabat mater; 1. dubna 2015; Smetanova síň Obecního domu v Praze.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK; dirigent Jakub Klecker; Pavla Vykopalová (soprán); Michaela Kapustová (alt); Aleš Briscein (tenor); Peter Mikuláš (bas); Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala.

7.4.2015 10:04:05 Alena Kunčíková | rubrika - Recenze

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Časopis 25 - sekce

DIVADLO

Andrew Scott se vrací v inscenaci Slunce v pasti!

Andrew Scott a Indira Varmu (Foto: Manuel Harlan)

Andrew Scott ví, co to obnáší být hvězda. Už od první série populárního seriálu Sherlock, kde si zahrál mistra celý článek

další články...

HUDBA

Kafka Band novým singlem připomíná úmrtí Franze Kafky

Kafka Band (Foto: Václav Jirásek)

Křehká píseň Die Bäume - Stromy vznikla na základě textu Franze Kafky, stejně jako všechny předešlé nahrávky k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ celý článek

další články...