zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Symposium ke 100. výročí narození prof. arch. Františka Tröstera

prof. arch. Františka Tröstera

autor: archiv   

V pondělí 29. listopadu 2004 se bude konat v přednáškovém sále Národního muzea celodenní symposium ke 100. výročí narození prof. arch. Františka Tröstera (* 20. 12. 1904), které pořádá Národní muzeum, Společnost Františka Tröstera a Divadelní ústav.
„Chceme důstojným způsobem připomenout osobnost tohoto významného českého scénografa a jeho všestrannou uměleckou tvorbu – nejen scénografickou, ale i architektonickou, ilustrátorskou, malířskou a výstavnickou. Zároveň chceme podnítit souhrnné zpracování různých oblastí Trösterovy činnosti a najít způsob, jak předat tento odkaz dalším generacím,“ komentuje cíle symposia Ing. Arch. Martin Tröster, prezident Společnosti Františka Tröstera.

Příspěvky přednese řada divadelních odborníků: PhDr. Jiří Hilmera bude např. přednášet o architektonické tvorbě Františka Tröstera, slovenský teatrolog Ladislav Lajcha bude hovořit o působení Tröstera na Škole uměleckých řemesel v Bratislavě a jeho spolupráci se slovenským divadlem, příspěvek PhDr. Ladislavy Petiškové se bude týkat slavné éry spolupráce Tröstera s režisérem Jiřím Frejkou atd.

Tématem sympozia bude i osobitá Trösterova pedagogická činnost. Prof. Tröster založil v roce 1946 katedru scénografie na pražské DAMU, kterou vedl až do roku 1968. Jeho žáci tvoří významnou uměleckou generaci, která nezahrnuje pouze jevištní výtvarníky, ale i tvůrce jiných oborů. Na Tröstera jako pedagoga zavzpomínají na symposiu kromě jiných například František Skřípek - jeden z jeho prvních žáků, režisér Jaromír Pleskot, dále prof. Stanislav Kolíbal, Luboš Hrůza, Jan Hlavatý a další přímí spolupracovníci.

„František Tröster přinesl do moderní české scénografie zcela nové prvky konstrukční a světelné, které posunuly celý obor scénografie k novému vnímání. Zvláště spolupráce s režisérem Jiřím Frejkou prokázala jeho originální a netradiční pohled na nově vznikající výtvarně-dramatický obor, " uzavírá PhDr. Vlasta Koubská z Národního muzea.

27.11.2004 21:11:32 Redakce | rubrika - Zákulisí/ Klípky

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...