zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 30. týden

Můj táta Josef Zeman

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa II (12/13)
Místa odhalující dějiny naší civilizace – Panamský průplav, zámek Saint-Germain-en-Laye, Chichen Itza, města Santiago a Valparaiso, Katedrála Panny Marie v Burgosu a Piazza del Campo v Sieně. Francouzský dokument. Světoznámý Panamský průplav je jedním z nejobtížnějších inženýrských projektů, jaké kdy byly dokončeny, ale zároveň i hlavním finančním zdrojem státu ležícím mezi Atlantským a Tichým oceánem. Stále přitahuje pozornost cestovatelů i velký zájem přepravních společností. Kdo upřednostňuje před monumentálními stavbami historická místa, raději zamíří do starobylého mayského města Chichen Itza na mexickém poloostrově Yucatan nebo do bývalého sídla francouzských králů kousek od Paříže – zámku Saint-Germain-en-Laye. Krásnou atmosférou se můžou nechat unášet návštěvníci chilských městech Santiago de Chile a Valparaiso. Milovníci architektury jistě ocení krásu katedrály Panny Marie v Burgosu, kde se francouzská a německá gotika skvěle přizpůsobila španělskému dekorativnímu stylu, nebo jednoho z nejharmoničtějších náměstí na světě Piazza del Campo v Sieně.
Vysílání: 25.7., 12.50 hod., ČT2
Opakování: 27.7., ČT2., 29.7., ČT2

Můj táta Josef Zeman
Stavební inženýr, který stál např. za vznikem mnoha významných staveb jako např. Žďákovského mostu, více než stovky zimních stadionů, Nové scény ND nebo amfiteátru pro mši papeže při jeho návštěvě v Praze. Výraznou osobnost českého stavitelství zachytil v dokumentárním portrétu režisér P. Křemen. Příběh konstruktéra Josefa Zemana, který postavil Žďákovský most, stovky stadionů, hal a mostů. Jeho konstrukce tvoří základy mnoha významných budov – třeba budovy Federálního shromáždění, Kotvy, Nové scény ND. Byl neznámým jménem pro veřejnost, ale velkou osobností v branži. Trochu génius oceli, který ji cítil, a stavěl "na hranu". Vše fungovalo do doby, než mu jeden stadion spadl, zemřelo několik lidí a on zbytek života strávil očišťováním svého jména. Pevnost jeho staveb byla zpochybněna, aby se na sklonku jeho života ukázalo, že na vině byl špatný svár jednoho dělníka.
Vysílání: 26.7., 15.35 hod., ČT2
Opakování: 01.8., ČT2

Starobylé stavby: Petra
Jaká tajemství skrývají starobylé stavby? Archeologové stále neznají celý příběh skalního města ani odpovědi na všechny záhady, jež ho obklopují. Dokumentární cyklus. Na Středním východě, mezi Rudým a Mrtvým mořem, se nachází skalní město Petra. Je vklíněné do skalního masivu uprostřed jordánské pouště. Místo, které před více než dvěma tisíci let postavili Nabatejci – nomádské arabské kmeny – je dnes považováno za jeden z divů světa.
Vysílání: 29.7., 07.50 hod., ČT2
Opakování: 30.7., ČT2., 03.8., ČT2

Kaple – duše rodů: Náměšť
Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života šlechty (2016). Režie M. Rozbrojová. Historie zámku v Náměšti nad Oslavou je spjata s rodem Žerotínů – Jan ze Žerotína jej i s kaplí přestavěl do renesanční podoby, Karel starší ze Žerotína byl čelným představitelem nekatolické moravské šlechty. I proto podporoval české bratry a vydávání Bible kralické. Noví majitelé, Verdenbergové, byli katolíci a jejich víra se projevila v barokizaci zámecké kaple. Od nich zámek přechází do vlastnictví Haugwitzů, kteří tam přinášejí bohatý hudební život a reformy Marie Terezie. S posledním členem rodiny, který se na zámku ještě narodil, Johannou El Kalak Haugwitz, jsme natáčeli přímo v kapli, kde byla pokřtěna.
Vysílání: 30.7., 06.05 hod., ČT2
Opakování: 04.8., ČT2

Klenoty světového dědictví UNESCO (3/6) - Řecko, mezi mýtem a skutečností
Poznávání země, kde každá z památek může vyprávět o její bohaté historii. Francouzský dokumentární cyklus. Řecko, země s mnoha ostrovy, leží v srdci Středomoří. Bylo vždy spojeno s mořem, které ho obepíná jako modrý háv. Již ve starověku se řecká civilizace po něm šířila do celého světa. Dnes se může pyšnit osmnácti památkami zapsanými na seznam UNESCO. Jsou to stavby z helénského období, svědkové rafinovaného spojení mezi Východem a Západem. Na naší cestě poznáme athénskou Akropoli, ale také zamíříme takřka do oblak a objevíme vznešené kláštery Meteora, kde žijí pravoslavní mniši odříznutí od světa. Během této cesty odhalíme nejen starobylé divy, ale i jedinečné lidi, kteří zasvětili svůj život ochraně těchto pokladů. Poklady, které někdy podléhají opotřebení časem, ale které nyní díky usilovné práci těchto nadšenců znovu získávají svou budoucnost. Řecko, rozkročené mezi pevninou a mořem, opředené mýty i žijící dnešní realitou, již od starověku oslňovalo své sousedy. Jeho odkaz je dodnes zdrojem inspirace pro celé lidstvo.
Vysílání: 24.7., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 30.7., ČT art

Slezské muzeum Opava
Co za poklady ukrývá nejstarší muzeum na našem území? (2002). Režie P. Kudela. Někdejší Slezské zemské muzeum bylo svým založením v roce 1819 nejstarším muzeem v zemích Koruny české. Je tedy starší než Národní muzeum v Praze. V bohatých sbírkách volného i užitého umění najdeme připomínky vzdálené i bližší historie Slezska, zejména doby, kdy Opava byla zemských sídelním městem přemyslovského údělu. Muzeum spravuje a udržuje i některé vybrané objekty pohraničního opevnění postaveného před 2. světovou válkou.
Vysílání: 25.7., 01.45 hod., ČT art
Opakování: 27.7., ČT art

17.7.2023 10:07:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek



Časopis 24 - sekce

HUDBA

„Každý z nás je trochu MIMOZEMŠŤAN“, zpívá Radek Banga

Radek Banga při natáčení klipu

Radek Banga na podzim loňského roku vydal své druhé sólové album s názvem Nic není nemožné. Před třemi lety se celý článek

další články...