zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od jehož narození právě dnes uplynulo 100 let (1978). Hrají: D. Kolářová, O. Kaiser, T. Holý, S. Matyáš, V. Fabianová, E. Černá, J. Drbohlav, B. Štěpánová a další. Scénář O. Hofman a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Středoškolská učitelka angličtiny Klára a její propadající student Jakub se sejdou uprostřed krásného léta na romantickém zámečku, kde probíhá doučovací jazykový kurz. Ani jeden z toho nemá radost. Jakub se rozhodne pro pomstu, jejímž nástrojem má být učitelčin malý synek David. Avšak David si staršího kamaráda oblíbí a postupně se mění i vztah mezi učitelkou a žákem... O velký divácký úspěch komediálně laděného příběhu, který podle námětu Oty Hofmana natočil režisér Karel Kachyňa v roce 1978, se mimořádnou měrou zasloužila trojice hlavních představitelů – Daniela Kolářová, Oldřich Kaiser a Tomáš Holý. Na XVII. mezinárodním filmovém festivalu v Panamě v roce 1979 získal snímek Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší herecký výkon pro Tomáše Holého.
Vysílání: 01.5., 12.45 hod., ČT1

Zlatá šedesátá II: Karel Kachyňa
Filmu obětoval Karel Kachyňa všechno. Byl jeho skutečným životem, do něhož zahrnul malé dětské příběhy i rozmáchlé historické fresky a politické metafory. Portrét významného spolutvůrce československého filmového zázraku, od jehož narození právě dnes uplynulo 100 let (2013). Režie P. Všelichová. Karel Kachyňa (*1. 5. 1924 – †12. 3.2004) patřil k první generaci absolventů FAMU. V době omezených příležitostí během stalinské éry se v tandemu s Vojtěchem Jasným zaměřil na agitačně laděnou dokumentární tvorbou, která však přesvědčovala o výrazném filmařském vidění a sdílených sklonech k poetickému efektu. Samostatně debutoval pohraničnickou Ztracenou stopou (1955) a armádní tématika byla určující i pro jeho další snímky druhé poloviny 50. let 20. století. V tomto období si však našel i cestu k dětskému divákovi, čímž se začala odvíjet druhá významná linie jeho tvorby. V šedesátých letech definovaných nepolevující spoluprací se scenáristou Janem Procházkou přešel od lyrických příběhů dospívání k nekompromisním a syrovým společensko-kritickým dramatům. Páteř jejich společné tvorby tvořily kontroverzně přijímané snímky Ať žije republika (1965), Kočár do Vídně (1966) a Noc nevěsty (1967). Uzavřelo ji vypjaté psychologické drama Ucho (1970) s paranoidní atmosférou stravujícího strachu, které skončilo na dvacet let v trezoru. V dalších letech se Karel Kachyňa nevyhnul tvorbě poplatné normalizačnímu režimu, ale podržel si svůj poetický rukopis, sklon k obrazovému experimentu, lyrickou procítěnost a jemný smysl pro humor. Na konci 70. let opět dospěl k výrazné tvůrčí stabilitě, která si získávala přízeň i u mezinárodního publika.
Vysílání: 01.5., 22.25 hod., ČT art

Úsměvy Karla Kachyni
Hostem Jaromíra Hanzlíka je režisér a scenárista Karel Kachyňa, který se narodil 1. května před 100 lety (2000). Režie P. Vantuch. Více než padesát let za kamerou a hodně přes šedesát filmů pro kina i televizi, taková je vizitka hosta dnešních Úsměvů – režiséra Karla Kachyni. Jistý francouzský novinář napsal po přehlídce Kachyňových snímků v Paříži, že tento režisér střídá nálady svých filmů, jako klobouky. Dnešní pořad nám mnohé z jeho filmů připomene a tak můžete sami posoudit, nakolik je toto tvrzení pravdivé. Karel Kachyňa patřil do první generace absolventů FAMU. S Vojtěchem Jasným tvořili začátkem 50. let 20. století režisérský tandem v dokumentární tvorbě. Ke konci 50. let vytvořil tandem se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. Jejich filmy se záhy dostávaly do konfliktu s režimem, protože tvůrci se v nich s ostrou polemičností postupně zaměřovali na odhalování lživosti komunistického výkladu různých historických skutečností. Patří sem mj. filmy Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967), Směšný pán (1969) a zejména výjimečně odvážné Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto všestranného režiséra.
Vysílání: 04.5., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 10.5., ČT1

Oznamuje se láskám vašim
Příběh lásky, která se zrodila v dobách nenávisti. Uvedením snímku si připomínáme právě uplynulé 100leté výročí narození klasika českého filmu Karla Kachyni (1989). Hrají: Hrají L. Vaculík, M. Hrubešová, A. Procházka, Z. Martínek. M. Moravec, B. Dolejšová, L. Lakomý a další. Scénář K. Zídek a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Podzim 1944. Na Labi u Drážďan kotví česká nákladní loď, naložená tabákem. Pracují na ní dva čeští lodníci, Kája Svorník (L. Vaculík) a Bohouš Kotera (A. Procházka). Oba s vědomím inspektora tajně kradou vzácný tabák, který Bohouš prodává na černém trhu v Praze. Hlavně se ale věnují milostným románkům s německými dívkami, jejichž jména si zapisují do lodního deníku. Kájovi se jednoho dne podaří dostat do postele mladičkou Ulriku (M. Hrubešová). Zpočátku si od krásné zrzky udržuje odstup, stejně jako od ostatních Němek, ale brzy zjistí, že se do bezelstné dívky zamiloval, stejně jako ona do něj. Je však doba války a vyhlídky českého kluka nejsou v jeho novém vztahu zrovna růžové: Ulrika je totiž dcerou velitele zajateckého tábora a také snoubenkou nacistického velitele od letectva...
Vysílání: 05.5., 15.55 hod., ČT1
Opakování: 06.5., ČT1

Ucho
Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý ve slavném trezorovém filmu o moci a strachu. Uvedením snímku si v těchto dnech připomínáme 100. výročí narození režiséra Karla Kachyni, velikána českého filmu (1970). Dále hrají: J. Císler, M. Holub, M. Kolofíková, J. Moučka, L. Křiváček a další. Scénář J. Procházka a K. Kachyňa. Kamera J. Illík. Film Jana Procházky a Karla Kachyni z roku 1970 patřil k těm zapovězeným titulům, které ležely na dně pomyslného trezoru vůbec nejhlouběji. Jednak proto, že jméno spisovatele Jana Procházky se nesmělo veřejně vyslovit, jednak proto, že film s přibývajícím časem kupodivu stále nabíral na aktuálnosti. Do distribuce se dostal až po listopadu 1989, premiéru v kinech měl v červnu 1990. Jde o komorní psychologické drama, v němž se objevují prvky satiry, frašky, grotesky, kriminálního filmu, a dokonce i momenty hitchcockovského ladění. I mezi prominenty v padesátých a šedesátých letech platilo heslo "Důvěřuj, ale prověřuj". Proto i ve vilách ministrů a dalších vysokých funkcionářů byla montována "ucha" – odposlouchávací přístroje, kterými mohla Státní bezpečnost kontrolovat tyto lidi i v jejich intimním soukromí. Výsledkem byla nejistota, bezvýchodnost, strach. To vše ve vrchovaté míře prožívají ministerský náměstek Ludvík a jeho žena Anna, které výborně zahráli Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Film byl také natočen podle knihy Jana Procházky, který se stal také autorem scénáře.
Vysílání: 29.4., 21.40 hod., ČT2

22.4.2024 10:04:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Celovečerní dokument tata_bojs.doc představuje trailer

Tata Bojs (Foto: Ivo Dvořák, Čt)

Držitel čtyř Českých lvů, režisér a scenárista Marek Najbrt, dokončil celovečerní dokument o legendární pražsk celý článek

další články...