zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Činohra Národního divadla v sezoně 2010/2011

Michal Dočekal, umělecký šéf činohry ND

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na příští divadelní sezonu připravuje činohra Národního divadla osm premiér. Z toho jednu na Nové scéně, tři ve Stavovském divadle a dvě v divadle Národním. Pro Divadlo Kolowrat chystáme tituly dva a také cyklus scénických čtení českých divadelních her.

„Nepochybně velkou a očekávanou událostí bude Čapkova VĚC MAKROPULOS v režii Roberta Wilsona s paní Soňou Červenou v hlavní roli,“ prozrazuje umělecký šéf činohry Michal Dočekal. „Pravděpodobně nejslavnější režisér současnosti, autor vyhraněného stylu a ohromujícího vizuálního rukopisu, se ujme hry českého klasika.“ Premiéra bude 6. ledna 2011 ve Stavovském divadle.

Po zdařilém uvedení Kupce benátského, jedné z Shakespearových „problémových“ her, kterou v psychologicky přesné, nezjednodušující a imaginativní režii uvedl na jeviště Stavovského divadla Martin Čičvák, se lze těšit na dalšího Shakespeara v jeho režii. Bude jím ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY. „Pro jedny báječná komedie o věčném sváru pohlaví, pro jiné drama s nepřehlédnutelnými mizogynními rysy, jak by se dnes řeklo: značně genderově nevyvážené. Titul je to nesporně dráždivý a určitě je to velká komedie, a jako taková snad i musí být nekorektní,“ slibuje Dočekal. Premiéra se odehraje 10. února 2011 v Národním divadle.

České drama 20. století se vyznačuje několika jmény, která dosáhla světovosti, a tito autoři jsou právem považováni za moderní klasiky: Čapek, Langer, Havel. Ale patří k nim i Josef Topol, který, ač uváděn v zahraničí, možná nedosáhl takového mezinárodního renomé, přesto je pro české drama 20. století jedním z autorů nejdůležitějších a pro mnohé i nejmilovanějších. KONEC MASOPUSTU je jednou z nejkrásnějších českých her vůbec a režírovat ji bude Jan Antonín Pitínský, který je k tomuto úkolu vyvolen i povolán. Premiéra bude 26. května 2011 v Národním divadle.

Komedií o divadle, v nichž je divadlo a herci námětem i předmětem zábavy, není málo. BÝT ČI NEBÝT není jednou z nich. Je sice o hercích a odehrává se v divadle, ale nedá se zařadit mezi jiné, přesahuje je totiž. Je tomu proto, že autor scénáře a režisér Ernst Lubitsch točil svůj dnes už klasický film téhož názvu v roce 1942. Vybral si téma, které se jej bytostně týkalo, a situaci nanejvýš dramatickou: skupina převážně židovských herců se v okupovaném Polsku snaží pomoci protinacistickému odboji prostřednictvím všech fines svého hereckého umění. Vznikla komedie nanejvýš zábavná, ale vůbec ne plytká – hraje se totiž ve stálém stínu smrti. Aktuální divadelní adaptaci Nicka Whitbyho, která se stala hitem zejména na německých scénách, uvedeme 24. února 2011 ve Stavovském divadle v režii Daniela Špinara, jednoho z nejtalentovanějších režisérů mladé generace.

„Uvažujeme-li o naší současné situaci, asi těžko se vyhneme slovu deziluze. U někoho je to stín pocitu, u jiného může být ale tak silný, že jej přivede do stavu klinické deprese,“ uvádí další titul Michal Dočekal, který jej bude režírovat. „Čechovův RACEK je hrou o deziluzi, což by mohlo znít pesimisticky, pokud by se nedala v životě bez iluzí najít i naděje. Nechte si své iluze prohlédnout od doktora Čechova.“ Premiéra se odehraje 9. 6. 2011 ve Stavovském divadle.

Na Nové scéně uvedeme ŠPINAVÉ RUCE od Jeana-Paula Sartra. Tento filozof, spisovatel a dramatik napsal hru konfrontující politický idealismus a pragmatismus zejména jako kritiku politiky sovětské komunistické strany během druhé světové války. Premiéra v režii Ivana Rajmonta bude 3. prosince 2010.

V Divadle Kolowrat uvedeme hru SMÍCH od Lenky Lagronové. Hra navazuje na hru Pláč, kterou hrajeme v Kolowratu a v níž excelují Taťjana Medvecká a Jana Boušková, které režijně vedl Jan Kačer. Ten se ujme i režie Smíchu.

Druhou kolowratskou premiérou bude jeden z vítězných textů radokovské dramatické soutěže. „Důkaz, že česká hra nejen nechřadne, ale naopak kvete,“ glosuje dramaturgický plán Michal Dočekal.

9.3.2010 01:03:28 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky