zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 17. týden

Život herce: František Němec

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Pavly Vitázkové
Herečka známá z rolí pohádkových princezen i z televizních seriálů se musí vyrovnávat s vážnou nemocí své dcery. Příběhem provází Zuzana Burešová. Režie D. Hnát (Premiéra). Pavla Vitázková je filmová, televizní a divadelní herečka. Od roku 1997 je v angažmá v Městském divadle Brno. Se svým bývalým manželem Dušanem Vitázkem má dvě malé dcery, Barboru a Rozálii. Diváci Pavlu znají nejen z brněnského divadla, ale i z televizních rolí princezen v pohádkách a ze seriálů (například Četnické humoresky, Hlava Medúzy, Kancl, Kriminálka Staré Město). V minulém roce Pavlině starší dcerce lékaři diagnostikovali cukrovku. Osoby postižené tímto typem onemocnění jsou náchylné k vytváření protilátek proti vlastním endokrinním žlázám a jsou závislé na injekčním podávání inzulínu. To, že Barunka trpí touto nevyléčitelnou nemocí, zjistila Pavla v létě, kdy dceru sužovala extrémní žízeň, hubla a omdlévala. Lékaři však hned nepoznali, že jde o cukrovku 1. typu. Bára upadla do ketoacidózního kómatu a skončila v bezvědomí na JIP. Bojovala o život, ale autoimunitní onemocnění díky veškeré péči lékařů pomalu zvládla. Potřebovala změnit stravování a jiný denní režim. Dnes si statečná devítiletá dívenka sama píchá inzulín, a to před každým jídlem, několikrát denně. Celá rodina se tomu musela přizpůsobit, ve škole jí pomáhá s aplikací inzulínu paní učitelka. Ač je toto onemocnění zátěží na celý život, Pavla věří, že její disciplinovaná dcera může i s ním žít plnohodnotný život, jen se musí doživotně hlídat a být ke svému zdraví zodpovědná.
Vysílání: 25.4., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 25.4., ČT1

Život herce: František Němec
Významný herec František Němec bilancuje svůj život na jevišti i před kamerami v dokumentární road movie Jiřího Stracha (2018). František Němec ztvárnil za půl století své herecké kariéry stovky divadelních, filmových a televizních rolí. U diváků je oblíbený díky komediálnímu talentu, u kritiky zase uznávaný pro přesvědčivé ztvárnění rozporuplných postav. Do povědomí publika se zapsal jako populární tatínek z filmů Marie Poledňákové i jako legendární Hamlet v režii Miroslava Macháčka. Za roli dirigenta Furtwänglera v inscenaci Na miskách vah získal v roce 1998 cenu Thálie. „Mým koníčkem je divadlo“, prozrazuje v otevřeném a věcném dialogu s režisérem Jiřím Strachem. Spolupracoval s několika generacemi režisérů i hereckých kolegů a kromě dlouholetého angažmá v Národním divadle od roku 1982 patří v současnosti i k hlavním hvězdám pražského divadla Ungelt. Na bilanční cestu zpátky v čase se František Němec a Jiří Strach společně vydávají kabrioletem v dokumentární road movie po klíčových místech hercova života.
Vysílání: 28.4., 18.20 hod., ČT2

Největší Čech top 10: Jára Cimrman
Jak vidí přední odborníci různých oborů Járu Cimrmana, populárního českého génia. Pořadem provázejí Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák (2005). Scénář a režie P. Štingl. Dokumentární portrét představuje českého všeuměla, k němuž se sláva a uznání nemilosrdně obracely zády. A stejně tak i čas, kvůli němuž by zůstal mnohonásobný průkopník navždy zapomenut – nebýt pánů Smoljaka, Svěráka a jejich přátel, kteří od šedesátých let seznamují veřejnost s jeho neuvěřitelným odkazem. Oba pánové jsou průvodci i tohoto dokumentu, který vznikl pro anketu Největší Čech, do níž diváci nečekaně posílali hlasy i této postavě. Provázejí zajímavostmi z jejího "života" a nečekanými otisky v různorodých oborech, které nebyly ušetřeny jejího zájmu. O nových a méně neznámých souvislostech v dokumentárním pořadu hovoří odborníci na slovo vzatí, mj. prof. PhDr. František Dvořák, prof. MUDR. Pavel Pafko, Karel Čáslavský, RNDr. Jiří Grygar a další.
Vysílání: 30.4., 18.40 hod., ČT2

Dobře placená procházka
Televizní přepis jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra (1966). Hrají a zpívají: E. Pilarová, R. Gabzdyl, H. Hegerová, J. Suchý a J. Šlitr. Kamera J. Kučera. Scénář a režie J. Roháč a M. Forman. Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. Byl spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v roce 1969 se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. Jazzová opera Dobře placená procházka vznikla v roce 1965 v Semaforu v autorské dílně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kteří si v představení také hráli a zpívali. Mimořádný ohlas tohoto představení vedl k televiznímu přepisu, jehož se v roce 1966 ujali Ján Roháč, Miloš Forman a kameraman Jaroslav Kučera. Pojednává o dědictví po tetě z Liverpoolu, která odkázala milion dosud nenarozenému dítěti Uliho (René Gabrdyl) a Vanilky (Eva Pilarová). Ovšem manželé se právě rozvádějí. Mazaný advokát (Jiří Šlitr) chce peníze pro sebe a Vanilku svádí. Ta se rozhodne mít dítě s listonošem (Jiří Suchý), ale ten jejímu pokušení odolá. Do toho přijíždí živá teta (Hana Hegerová) a Uli i advokát jí začnou nadbíhat. Teta však odolává, předá Vanilce šek a zemře. A pánové se opět dvoří Vanilce, jde přece o milion dolarů...
Filmový přepis jednoho z nejdůležitějších uměleckých počinů éry Semaforu 60. let minulého století, z doby úzké spolupráce autorské dvojice Suchý-Šlitr, uvádíme u příležitosti 70. výročí vzniku televize u nás.
Vysílání: 29.4., 22.15 hod., ČT art

Medvěd
Jan Werich a Stella Zázvorková ve slavné televizní adaptaci komedie A. P. Čechova o osudovém setkání nerudného statkáře a svérázné dlužnice (1961). Dále hraje B. Záhorský. Kamera J. Roth. Režie M. Frič. Půl roku po smrti svého manžela drží velmi zachovalá vdova stále smutek a nevychází z domu. Její exaltované truchlení je náhle přerušeno neurvalou návštěvou. Velkostatkář Smirnov se dožaduje splacení dluhu po jejím zesnulém manželovi. Vdova nemá peníze a statkář je neodbytný. V brilantním dialogu postupně graduje vztah, který vyvrcholí nabídkou k sňatku. Neodolatelný půvab této klasické miniatury režiséra Martina Friče korunují v gestu, slovu, intonaci dokonalé herecké výkony Jana Wericha a Stelly Zázvorkové.
Vysílání: 30.4., 21.50 hod., ČT art

Král a žena
Láskyplný spor krále Jindřicha VIII. s Kateřinou Parrovou. Jan Werich a Jana Brejchová v hlavních rolích televizního filmu (1967). Scénář J. Werich. Kamera J. Kadaňka. Režie E. Schorm. Půvabná hříčka je mistrným dialogem mezi mužem a ženou. Manželský pár, v němž je on ten starší a mocný a ona je mladá a půvabná. Jejich vzájemné škádlení, rozmíšky i hašteření naplnilo jedno královské ráno v ložnici. Mocný anglický král Jindřich VIII., který dal, jak víme z historie, usmrtit nejednu svou manželku, a poslední z nich – Kateřina Parrová, využívající veškeré síly svého mládí. Hlavní spor nastane o barvu koně Alexandra Velikého. Byl bílý nebo černý? Zvítězí on, ona nebo láska, která se za všemi těmi slovíčky přece jen skrývá? Originální hra s historií je divácky přitažlivá především díky hereckému umění obou představitelů – Jany Brejchové a Jana Wericha.
Vysílání: 30.4., 22.25 hod., ČT art

Slzy, které svět nevidí
O třech kumpánech, okurčičkách a povedeném manželství. Televizní film podle povídky A. P. Čechova (1962). Hrají: J. Werich, J. Šejbalová, V. Brodský a J. Sovák. Kamera M. Harvan. Scénář a režie M. Frič. Televizní film natočil podle povídky A. P. Čechova v roce 1962 renomovaný režisér Martin Frič s hereckými hvězdami: Janem Werichem, Jiřinou Šejbalovou, Vlastimilem Brodským a Jiřím Sovákem a patří k opravdovým skvostům české televizní tvorby. Tři kamarádi z mokré čtvrti (J. Werich, V. Brodský a J. Sovák) se vracejí z hospůdky řádně "nachmeleni" a rozhodnou se pokračovat ve flámování u jednoho z nich doma, protože on má přece hodnou ženušku (J. Šejbalová), která to pochopí a pěkně je uhostí. Realita je však poněkud jiná... Snímek získal na televizním festivalu v Římě v roce 1963 stříbrnou plaketu v kategorii uměleckých televizních filmů.
Vysílání: 30.4., 22.45 hod., ČT art

17.4.2023 14:04:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Max Barskih: Nést se na jeho hudební vlně

Max Barskih

Dnes je Max Barskih jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších zpěváků nejen na ukrajinské hudební scéně. Vyrůs celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...