zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 11. týden

Skupina Super Furry Animals

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Soul Deep (3/6) (Vysílání: 19.3., 21.25 hod., ČT2)
V lednu 2009 to bylo padesát let, kdy Berry Gordy v Detroitu založil svou hudební vydavatelskou společnost Motown. Prostřednictvím svého podnikatelského ducha a originálního osobního vkusu se mu podařilo spojit do té doby segregované hudební žánry, a tak právem povýšit afroamerickou muziku na uznávanou záležitost ze které se těší miliony posluchačů po celém světě. Vsadil na jména Smokey Robinson a James Brown.
Gordyho impérium samozřejmě nebylo postaveno na dvou či třech hvězdách, v dobách největší slávy se počítaly na desítky. Z těch nejúspěšnějších uveďme Mary Wells, Marvelettes, Four Tops, Temptations, Supremes, Martha & The Wandellas, Gladys Knight & The Pips, Marvina Gaye, Jackson 5, Commodores, Dianu Ross, Lionela Richie, Michaela Jacksona, Ricka Jamese, The Isley Brothers nebo Stevieho Wondera.

Bigbít (10/42) (Vysílání: 19.3., 22.20 hod., ČT2)
První žebříček populárních písní u nás poskytoval rozhlasový pořad Dvanáct na houpačce, o něm i o svých poslechových diskotékách vypráví J. Černý. Flamengo, George and Beatovens, Cardinals, Rebels. Ke konci 60. let působila u nás řada beatových kapel, které už nejen kopírovaly zahraniční vzory, ale ve své většině se opíraly o původní tvorbu. Já budu chodit po špičkách, Klaunova zpověď, Náhrobní kámen a Petr Novák. Poprava blond holky a Paní v černém Karla Kahovce. LP deska Šípková Růženka a Jiří Korn. Vyprávění zmíněných, ale i I. Plicky, Z.Juračky, L.Semelky, manažera F.Janečka a mnoha dalších. A ukázky dobových archivů a nadčasových hitů v desátém pokračování historie českého bigbítu.

Basement Sessions (5/6) (Vysílání: 20.3., 14.25 hod., ČT2)
Velšská skupina Super Furry Animals není slavná jako jejich krajani Stereophonics nebo Manic Street Preachers. Přitom nejde o žádnou obyčejnou kytarovku. Jejich debut Fuzzy Logic z roku 1996 kde jsou i nesmrtelné singly jako Something For The Weekend nebo If You Don´t Want Me To Destroy You byla ještě klasická rocková deska, která seděla do tehdejší zmírající britpopové doby, ale první experimenty se objevily už o rok později na následující Radiator. K dokonalosti to kapela dotáhla na Rings Around The World z roku 2001, které je tak pestré a šíleně nápadité až to snad není možné. Je tu rock´n´roll i odvážnější experimenty - třeba acidovými zvuky gradující závěr No Sympathy jede až v breakcorovém tempu.
Charismaticky divá punkerka, zároveň citlivá dívčí žena s image návštěvnice bibliotéky katedry dějin umění v jedné osobě: jménem Polly Jean Harvey, přišla v roce 2004 se sedmou řadovou deskou "Uh Huh Her" (Universal). Harvey se v rozhovorech svěřuje se svým staromilstvím: mobil nebo internet jsou podle ní škodlivé "výDobytky" civilizace, devastující hloubku lidských vztahů, a ručně psaný dopis je jedinou správnou cestou, jak se na dálku svěřit druhé osobě. Cokoliv, co tato kytaristka zpívá, je autorské, autentické a věrohodné. Novodobá písničkářka se svědectvím o zkaženosti světa i střípků radosti ze života.

Na Kloboučku (Vysílání: 20.3., 02.35 hod., ČT2)
Dnešní díl cyklu Na Kloboučku dává prostor dvěma zajímavým sdružením, které bez potíží větší plochu utáhnou.
Anna K. je vítězkou hlasování Akademie populární hudby v kategorii zpěvačka roku 1999, což je zatím nejvyšší ocenění, které se této nesporně talentované a dnes už i sebejisté vokalistce dostalo. Je to důsledek její dlouhodobé spolupráce s textařem Filipem Horáčkem a skladatelem Tomášem Varteckým a v neposlední řadě i intenzivní práce s vlastní kapelou, a která svým tahem a moderním zvukem drží Annu K. na hraně mezi populární hudbou a rockem. Pro ty, kdo její písničky znají především z rádií či klipů, bude setkání s Annou K. a její skupinou příjemným překvapením. A kdo si naopak pamatuje na první hostování Anny K v tomto pořadu - před čtyřmi lety, když s touto sestavou teprve začínala - může aspoň porovnávat jak a kam se celý projekt vyvinul.
Skupina Žáha je soustředěná kolem výrazné osobnosti zpěváka Marka Hlavici. Rockové písničky vlastní i převzaté, slavné, ale značně přepracované, uvolněná atmosféra, "tah na branku", výborní muzikanti, to je Žáha, v jejíchž řadách jsou například kytaristé Mirek Linhart (YoYo Band) a Petr Jurkovič (známý také jako výrobce kytar, na které hraje např. i Billy Gibons, šéf ZZ Top). Rozjetá Žáha patří k předním klubovým atrakcím a nemělo by pro ni být problémem "rozpálit to" patřičně i ve studiu Na Kloboučku.

14.3.2010 11:03:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 (2011) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy na 50. týden

Charlie Parker

Charlie Parker
Skutečný příběh Charlie Parkera. Snad všichni jazzoví hudebníci a ctitelé jazzu se shodli na ...celý článek


Kam zmizel ten starý song: Petr Janda

Petr Janda

Petr Janda se narodil 2. května 1942 v Praze. Vyrůstal v hudební rodině, kde se pravidelně provozovala hudba. ...celý článek


James Morrison

James Morrison

James Morrison (celým jménem James Morrison Catchpole) je britský písničkář z města Rugby, který má na svém ko ...celý článek



Časopis 49 - sekce

DIVADLO

Květa Fialová zkouší v Hradišti novou roli

Josef Kubánik a Květa Fialová při divadelní zkoušce

Když před dvěma lety nastudovala ve Slováckém divadle dnes dvaaosmdesátá Květa Fialová postavu hraběnky Maude celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Great Artists – Live in Prague

Great Artists – Live in Prague

Zoltán Kocsis patřil zvláště v 80. a 90. letech k nejvýraznějším pianistickým osobnostem své doby a také na Pr celý článek

další články...