zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mesiáš + Parsifal

Collegium 1704 – Mesiáš

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Collegium 1704 – Mesiáš
Nejproslulejší opus světové oratorní literatury – Mesiáš Georga Friedricha Händela v podání souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Záznam koncertu ze Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě. Účinkují: H. Blažíková, M. Cukrová, J. Březina a R. Hoza. Režie J. Kořínek (Premiéra).

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005. Od roku 2007, kdy se ve Francii proslavili Zelenkovou Missa votiva jsou pravidelnými hosty festivalů a prestižních pořadatelů po celé Evropě, kde vedle stěžejních děl 17. a 18. století představují mezinárodnímu publiku díla českých mistrů, především Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka. V rámci Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě uvedl soubor Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse nejproslulejší opus světové oratorní literatury – Mesiáš Georga Friedricha Händela.
Vysílání: 02.4., 20.15 hod., ČT art

R. Wagner: Parsifal
Hrdinný tenorista Klaus Florian Vogt v titulní roli posvátné slavnostní hry o třech dějstvích. Spoluúčinkují: E. Pankratova, G. Zeppenfeld, R. McKinny, G. Grochowski, K. H. Lehner a další. Orchestr a sbor bayreuthského Festspielhausu řídí Hartmut Haenchen. Režie Uwe Eric Laufenberg (V německém znění s titulky) (Premiéra).
Wagnerova slavnostní posvátná hra Parsifal je o těžkém, beznadějném onemocnění a uzdravení, ať již v duchovním nebo fyzickém slova smyslu, o zázračné síle Svatého grálu (nádoby, do níž byla při Kristově smrti zachycena jeho krev), o léčivé moci Longinova kopí, jímž měl kdysi římský voják probodnout bok ukřižovaného Ježíše Krista, a konečně je o uzdravující síle jara, což je zpodobeno v závěrečné části zvané Karfreitagszauber – Kouzlo Velkého pátku hrané také samostatně při koncertních produkcích.
V německy mluvících zemích se zpravidla uvádí tato jevištní zásvětní slavnostní hra, protože její přesný podtitul zní ein Bühnenweihfestspiel, o Velikonocích nebo při otevření nového divadla. Pro ČT art je toto Wagnerovo hudební veledílo také novinkou. Na scéně bayreuthského divadla uvidíte v inscenaci režiséra Uwe Erica Laufenberga z roku 2016 amerického basbarytonistu Ryana McKinnyho jako těžce zraněného vůdce rytířů Svatého grálu Amfortase, Georga Zeppenfelda jako Gurnemanze, Gerda Grochowského jako čaroděje Klingsora a ruskou dramatickou sopranistku Elenu Pankratovu z Jekatěrinburgu jako kouzelnici a léčitelku Kundry. Titulní roli zpívá německý hrdinný tenorista Klaus Florian Vogt, který se specializuje na wagnerovský repertoár.

Na středověkém španělském hradu uchovává a uctívá družina rytířů Svatý grál a Longinovo kopí. Vůdce rytířů Amfortas trpí zraněním, které se nechce hojit. Kdysi vzal posvátné kopí s sebou do boje proti zlotřilému Klingsorovi, ale byl sveden krásnou Kundry. Při milostném aktu mu kopí uzmul Klingsor, a navíc ho jím bodl do boku a způsobil mu nezhojitelné poranění.
Stárnoucí rytíř Gurnemanz vypráví dvěma novicům, že Amfortovo zranění může zahojit pouze bezelstný blázen, který zmoudří prostřednictvím soucitu (durch Mitleid wissend, der reine Tor). Objeví se neohrožený mladík Parsifal, který z nevědomosti zabil jednu z posvátných labutí. Nejdříve si Gurnemanz myslí, že by Parsifal mohl být oním zmiňovaným bloudem, ale když nepochopí mladík význam přijímání v chrámu Svatého grálu, odhání ho hněvivě pryč.
Parsifal navštíví Klingsorovy magické zahrady, odolá Kundřiným svodům a odejme Klingsorovi ukradené kopí. O několik let později se Parsifal vrací k rytířům Svatého grálu, znovu se shledá s Kundry, která byla dosud ovládána Klingsorovými kouzly a promíjí jí. Zacelí Amfortovo poranění, předá kopí zpátky pravým ochráncům, nařizuje, aby byl odhalen Svatý grál, z něhož družina čerpá sílu a žehná rytířům.
Vysílání: 03.4., 20.15 hod., ČT art

22.3.2021 16:03:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 (2016) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Jaroslav Čejka, už zase 70?

Jaroslav Čejka

Jaroslav Čejka, už zase 70?
Komorní setkání s proslulým tanečníkem a mimem Jaroslavem Čejkou, který v těcht ...celý článek


Gioacchino Rossini: Otello

Gioacchino Rossini

Opera o třech dějstvích na libreto Francesca Marii Berio di Salsi. Osoby a obsazení: Otello (Gregory Kunde), D ...celý článek


Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Neobyčejné životy: Vlastimil Harapes
O svém soukromém i profesním životě vypráví dlouholetý sólista baletu ...celý článek


Amato Opera

Amato Opera

New York – nejmenší operní dům na světě
Nebyla nejslavnější, nejvýznamnější, ani největší, přesto se ...celý článek


Gioacchino Rossini: Hrabě Ory

Gioacchino Rossini

Opera o dvou dějstvích na libreto Eugena Scriba a Charlese-Gasparda Delestre-Poirsona. Osoby a obsazení: Hrabě ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Břetislav a Jitka

Břetislav a Jitka - Eliška Balzerová

Břetislav a Jitka
Eliška Balzerová a Břetislav Slováček v hlavních rolích příběhu z dob, kdy se rodily ději celý článek

další články...

HUDBA

Brooklynské duo Beacon se chystá do Prahy

Brooklynské duo Beacon

Brooklynské duo Beacon, které ve své tvorbě mixuje elektroniku s moderním R&B a soulem, se představí poprvé v celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Ukrajinská čítanka 29. týden

Andrij Bondar

Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina (7/16)
Portrét Andrije Bondara, ukrajinského básníka, překlad celý článek

další články...