zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jubilejní 25. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého zná finalisty

V těchto dnech bylo veřejnosti představeno v pražském Veletržním paláci pět finalistů 25. ročníku prestižní umělecké soutěže pro mladé tvůrce do 35 let Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Mezinárodní porota zaznamenala doposud největší počet účastníků - musela se rozhodovat mezi 83 přihlášenými. Z nelehkého posuzování nakonec vznikl užší okruh pěti umělců, z něhož bude 20. listopadu vyhlášen laureát. Bude vyznamenán tentokrát již skutečnou materiální cenou, o jejíž ztvárnění se rovněž soutěží a různými benefity - finanční částkou, stipendiem apod. Týdeník Respekt současně udělí cenu, o níž hlasují jeho čtenáři.

Mnohotvárnost současného umění již naznačuje zázemí z něhož finalisté vyšli. Vedle Akademie výtvarných umění a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze absolvovali také např. FAMU, Fakultu umění a architektury v Ústí nad Labem nebo Fakultu umění a designu v Plzni. Ačkoliv pracují s různými médii, "sdílí ale podobná témata vypovídající o současném stavu společnosti. Zpochybňují samotnou možnost širší sdělitelnosti vizuálního obrazu .. pracují s iluzí, mystifikací, příčinou a následkem, rolí náhody i neviditelnosti. Učí diváka otevřenosti k množství rozporuplných vjemů a především k toleranci vůči ostatní," vysvětluje Lenka Lindauerová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, která cenu organizuje.

Do finále postoupili Martin Kohout, konceptuální umělec, jehož hlavním médiem je internet a sebereflexe člověka v globální komunikaci, Richard Loskot, který se zabývá novými technologiemi, s nimiž experimentuje a vytváří zcela novátorské systémy, zkoumající lidské vnímání, Lucia Sceranková, která se věnuje fotografii v její klasické podobě a zajímá ji vztah fotografického obrazu k realitě, schopnost naší vizuální reflexe skutečnosti a možnosti ovlivňování jednoho druhým. Dále je to Roman Štětina, který jako jeden z mála českých umělců pracuje se zvukem podle názoru, že lidská představivost závisí na souhře všech smyslů, které lze někdy jen těžko oddělit a Tereza Veliková, která se věnuje výhradně videu a zpracovává témata intimní komunikace v rámci osobních vztahů.

Součástí soutěže o Cenu Jindřicha Chalupeckého je rozsáhlý doprovodný program pod hlavičkou 555 - tedy pět umělců na pěti místech během pěti měsíců. Místy akcí se letos stávají Praha, Brno, Ostrava, Karlovy Vary a Plzeň, kde se finalisté budou prezentovat jak ve veřejném prostoru tak během besed a promítání. Zahájení proběhne již 13. května v kině Oko v Praze. Na programu je mimoto právě probíhající soutěž středních škol nazvaná Máš umělecké střevo a odborné kolokvium v měsíci listopadu.
Díla všech pěti finalistů budou k vidění na společné výstavě Finále 2014 ve Veletržním paláci od 26. září do 4. ledna příštího roku.

31.3.2014 09:03:26 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy