zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Unikátní filmový projekt Varšavské povstání

Varšavské povstání

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní muzeum a Polský institut v Praze si připomenou jednu z nejdramatičtějších událostí evropských dějin – Varšavské povstání z roku 1944. V pondělí 23. března 2015 od 18.00 hodin čeká všechny zájemce v Nové budově Národního muzea unikátní filmová projekce autentických záběrů dokumentujících průběh této významné události druhé světové války. Večer bude zahájen veřejnou besedou Historické muzeum v éře popkultury, která se zaměří na úlohu moderního muzea v interpretaci naší historie.
Varšavské povstání bylo zorganizované Zemskou armádou v nacisty okupované Varšavě. Propuklo 1. srpna 1944 a jeho účelem bylo osvobodit Varšavu, pokud možno ještě před příchodem Rudé armády, a existencí fungující legitimní státní správy tak znemožnit ustavení loutkové vlády dirigované Stalinem. Povstání nemělo naději na dlouhodobý boj bez pomoci zvenčí, které se bohužel nedostalo. Důsledky porážky byly pro Varšavu drtivé, asi 150 tisíc obyvatel zemřelo a město samo bylo srovnáno se zemí.

Unikátní film vypráví smutný příběh. 85 minutová projekce jedinečného filmového projektu vypráví příběh reportérů dokumentujících průběh tohoto povstání, a podává tak obraz o tehdejších dramatických momentech. Film vznikl z autentických archivních záběrů tzv. Povstalecké kroniky z roku 1944, které byly během šesti měsíců za použití nejmodernějších technologií sestříhány a upraveny tak, aby postavy tehdejších účastníků této události mohly znovu ožít.
Režie tohoto pseudodokumentu se ujali Jan Komasa společně s Władysławem Pasikowskim, iniciátorem a producentem filmu se stalo Muzeum Varšavského povstání, které si klade za cíl udržet v paměti tuto významnou událost protinacistického odboje. Tvůrci samotní film označují jako „první non-fiction válečné drama na světě“.
„Vítáme, že můžeme v české premiéře prezentovat tento unikátní dokument z produkce Muzea Varšavského povstání. Je to pro nás jeden z pozitivních příkladů, jak využít audiovizuální materiál v muzejních sbírkách nejenom k propagaci muzea a expozice, ale i k prezentaci významných událostí dějin 20. století,“ říká ředitel Historického muzea Národního muzea Marek Junek.
Projekci bude předcházet veřejná debata ředitele Muzea Varšavského povstání Jana Ołdakowského a generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše, která se zaměří na dnes velmi aktuální téma související s úlohou moderního muzea v prezentaci a interpretaci národních dějin.

Vstup na akci je zdarma. Tlumočení besedy z polštiny bude zajištěno pomocí sluchátek. Doporučuje se rezervace předem na e-mail: praga@instytutpolski.org nebo tel. 224 214 708.
Více informací naleznete na www.nm.cz a www.polskyinstitut.cz.

20.3.2015 08:03:34 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 33 (2015) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Filmová scéna

Mezipatra míří na Prague Pride

Z filmu Dobrodružství Priscilly, královny pouště

Součástí festivalu Prague Pride, který se odehraje od 10. do 16. srpna 2015, bude jako už tradičně také filmov ...celý článek



Časopis 33 - sekce

HUDBA

Vzpominka na Petra Novaka

Zpěvák Petr Novák

Je nám ctí... Petr Novák – 70 let
Já budu chodit po špičkách
O životě i velkém trápení legendy čes celý článek

další články...