zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 2. týden

Dívka s perlou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tak trochu poučnej barák
K vrcholnému dílu první dámy české architektury Aleny Šrámkové se vyjadřují kolegové, odborní novináři i uživatelé. Připravil J. Kout (Premiéra). Věnuje se budově Fakulty architektury ČVUT, díla první dámy české architektury Aleně Šrámkové a s odstupem přináší pohled uživatelů na to, jak stavba během 10 let uspěla. Na filmu spolupracovali i novináři věnující se řadu let architektuře, jako například Karolína Vránková nebo Matěj Beránek, a dramaturgický dohled měla na starosti Bára Kopecká.
Vysílání: 10.1., 15.20 hod., ČT2
Opakování: 11.1., ČT2., 12.1., ČT2

Sto divů světa (10/13)
Benátky, Džhódpur, Miami, Taxco, Notre Dame, Volubilis a Dela Mekongu. Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Mohlo by se zdát, že kdo viděl náměstí svatého Marka, viděl už v Benátkách všechno. To by byl ovšem krutý omyl. K tomu, abychom to pochopili, se stačí zastavit před kostelem Santa Maria della Saluite, který se nachází u ústí Velkého kanálu... Město Džhódpur v Rádžhasthánu má kvůli své poloze přezdívku "Brána do pouště". Říká se mu také "Sluneční město". Vzhledem ke svým ekonomickým, kulturním a jazykovým vztahům se Severní Amerikou, Jižní Amerikou, Střední Amerikou a oblastí Karibského moře se Miami přezdívá "Brána do Ameriky". Miami Beach ročně přiláká miliony návštěvníků. Taxco je město ležící dvě stě kilometrů jihovýchodně od hlavního města Mexika, Vybudovali je Španělé na úbočí hory v nadmořské výšce kolem šesti set metrů. Žije zde necelých sto tisíc obyvatel. Katedrála Notre-Dame v historickém centru Paříže je skvostem gotického umění... Stihneme ještě navštívit antické město Volubilis v Maroku a na závěr Deltu Mekongu ve Vietnamu.
Vysílání: 10.1., 17.30 hod., ČT2
Opakování: 14.1., ČT2., 16.1., ČT2

Na konci světa
Jak se opravuje historická tančírna nebo kostel, který byl určený k demolici? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát na Osoblažsku a v Rychlebských horách. Režie P. Všelichová. Dnes se budeme toulat po památkách velkých i malých, už opravených ale i těch, které mají před sebou ještě dlouhou cestu. Na Osoblažsku se podíváme do Slezských Rudoltic nebo do nedalekých Pelhřimov, kde parta nadšenců opravuje zaniklý kostel. Na Javornicku zase budeme hledat stopy po předcích, kteří tuhle krajinu udělali krásnou a bohatou.
Vysílání: 12.1., 13.05 hod., ČT2
Opakování: 13.1., ČT2., 14.1., ČT2., 16.1., ČT2

Tajemství stavitelů pyramid: Okouzlený faraon
Okouzlen Džoserovou okázalou hrobkou v Sakkáře si nový faraon Snofru nechá postavit hned tři pyramidy. Epizoda z francouzského dokumentárního cyklu. Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Ve 26. století př. n. l. nastal v Egyptě věk pyramid. Aby si nový faraon Snofru udržel moc, neváhal se oženit s vlastní sestrou, dobýt nová území a nechat si vystavět hned tři majestátní pyramidové hrobky. Podaří se mu však dosáhnout dokonalosti a dokončit alespoň některou z nich dříve, než zemře?
Vysílání: 15.1., 10.30 hod., ČT2
Opakování: 17.1., ČT2., 19.1., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem si prohlédneme historickou zástavbu v Karlově ulici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Karlova ulice bývala ve středověku hlavní tepnou Prahy, jelikož byla jedinou spojnicí mezi Staroměstským náměstím a Pražským hradem. Od nepaměti byla plná obchodů a živností, především zlatnických a obuvnických. O mnohých těchto řemeslnících, stejně jako o architektonických památkách v čele s honosným Colloredo-Mansfeldským palácem bude pan profesor Dvořák dnes vyprávět.
Vysílání: 09.1., 02.55 hod., ČT art
Opakování: 15.1., ČT art

Na plovárně s Miroslavem Kemelem
Rozhovor Marka Ebena s písničkářem a karikaturistou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Mirek Kemel je hudebníkem již od mládí, ač svoje první album Krajem šel anděl vydal až v roce 2011. Jako muzikant je člověkem spíše introvertním a zahloubaným, humor známý z jeho skvělých kreslených vtipů by člověk v jeho písních hledal marně. Mirkova písničkářská tvorba je vážná a výrazně poetická. Má skvěle odpozorované drobné životní situace, které dokáže rozvést bezmála ve fresku existenciálního významu. Nebojí se vykreslení příběhů, které jsou třeba i na hraně. Mirek Kemel je úžasný mistr zkratky, brilantně pracuje se zavedenými obraty, jež ale představuje v osobitých a neotřelých kontextech. Zároveň si rád pomáhá silně poetickými zvířecími metaforami. Jeho výpověď je vlastně velmi přirozená, slova mají skutečný obsah, nestrojená a pěvecky syrová.
Vysílání: 11.1., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 15.1., ČT2

Cesty umění: Jak se z Pabla stal Picasso
Picassova cesta k umělecké slávě od raného dětství a geniálního mládí. Francouzský dokument (Premiéra). Črtal si kdykoli, kdekoli a na cokoli. Do školy chodil jen pod podmínkou, že ho tam nechají kreslit. Měl talent a zápal. Otec pro něj zamýšlel kariéru úspěšného akademického malíře. Věnoval mu hodně času a energie, dbal na jeho vzdělání. V otcově ateliéru vznikl Pablův první olej. „Žlutého pikadora“ namaloval, když mu bylo osm a půl. V roce 1896 spatřil světlo světa jeho první oficiální obraz. Jde o obrovské plátno. Na tak mladého chlapce to byl husarský kousek. Otec a syn vybrali námět společně: první přijímání. Pablovi bylo patnáct, když signoval svoje první dílo: Pablo Ruiz Picasso, příjmením otce i matky. Zanedlouho, v roce 1897 jako vyznamenání za své mimořádně kvalitní akademické práce dostal Pablo čestnou medaili na národní přehlídce výtvarných umění. Zrál v něm velký umělec.
Vysílání: 11.1., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 13.1., ČT art

Dívka s perlou
Nikdo nerozuměl jeho umění tak jako ona. Scarlett Johanssonová a Colin Firth v hlavních rolích britského koprodukčního filmu o vzniku slavného obrazu holandského malíře Johannese Vermeera (2003). Dále hrají: T. Wilkinson, C. Murphy, J. Parfittová, E. Davisová, J. Scanlanová a další. Režie Peter Webber. Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze Dívka s perlou (u nás známém spíše pod názvem Dívka v turbanu a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu).
Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara.
Vysílání: 12.1., 20.40 hod., ČT art

Artmix
Lednové vydání Artmixu je věnováno třem loňským jubilantům, kteří desítky let výrazně obohacují českou vizuální scénu. Představíme vám tvorbu, současné výstavy a publikace architekta Josefa Pleskota, sklářské sochařky Gizely Šabókové a malíře Jana Merty. Režie J. Chytilová (Premiéra). Jak umělci bilancují svoji tvorbu, když překročí sedmdesátku? Ohlížejí se zpět a zároveň zvažují své možnosti pro další projekty v budoucnu? O tom si budeme v lednovém Artmixu povídat s renomovaným architektem Josefem Pleskotem, jehož výstava v Museu Kampa se zaměřuje na tři města, v nichž zanechal nejvíce realizací a tím také kus života a srdce. Patří k nim Praha, Ostrava-Vítkovice a Litomyšl. Přehlídka nepředstavuje divákům jen jednotlivé stavby a projekty, ale také Pleskotův přístup k architektuře a práci jeho ateliéru v širších, obecnějších souvislostech. U příležitosti životního jubilea sklářské sochařky Gizely Šabókové se uskutečnily dvě výstavy – retrospektivní v galerii Nová síň a současná výstava, kterou připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Představuje různé aspekty její tvorby od skleněných tavených plastik po vitráže, malbu a grafiku. Její díla jsou součástí řady domácích i zahraničních sbírek. V roce 2000 obdržela hlavní cenu muzea v japonském Koganezaki. Své tavené plastiky vytváří fyzicky náročným sekáním, nebo broušením skla. Třetího jubilanta, malíře Jana Mertu, jsme natočili na výstavě jeho nejnovějších obrazů v Galerii Zdeňka Sklenáře. ARTMIX plus přinese jako vždy nejzajímavější vizuální počiny na domácí scéně.
Vysílání: 12.1., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 18.1., ČT art

2.1.2023 08:01:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...