zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 43. týden

Kronika starověkého Egypta: Pyramidy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Památky Indie: Mughalské stavby
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora M. Košuta. Každá epizoda mapuje památky na konkrétní části indického subkontinentu. Pokud bychom chtěli ve světě navštívit zemi plnou kontrastů, protikladů, chaosu a nezměrného bohatství a zároveň neuvěřitelné chudoby – vydejme se do dnešní Indie. Miliarda a 300 milionů jejích obyvatel tvoří jednu z nejhustěji zalidněných oblastí světa. Hovoří více než 400 místními jazyky a z toho dvaceti devíti se domluví víc než milion lidí. Indický subkontinent můžeme právem nazvat jednou z kolébek civilizace starověku. V době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, vznikají v povodích Indu a Gangy vyspělé civilizace, které budují rozsáhlá města z pálených cihel. Ve druhém tisíciletí př.n.l. přišli do Indie Árjové. Jejich přičiněním vzniká hinduismus, jehož nejdůležitější dokumenty jsou zapisovány sanskrtem. Ve 3. století př.n.l. se stává většinovým náboženstvím budhismus. Jeho velkým propagátorem byl císař Ašóka. Ale o necelých tisíc let později začíná opět dominovat hinduismus. A právě v tento moment začíná naše čtyřdílné putování po památkách Indie.
Vysílání: 24.10., 14.50 hod., ČT2
Opakování: 25.10., ČT2., 26.10., ČT2

Klenoty světového dědictví UNESCO (3/6) - Řecko, mezi mýtem a skutečností
Poznávání země, kde každá z památek může vyprávět o její bohaté historii. Francouzský dokumentární cyklus Řecko, země s mnoha ostrovy, leží v srdci Středomoří. Bylo vždy spojeno s mořem, které ho obepíná jako modrý háv. Již ve starověku se řecká civilizace po něm šířila do celého světa. Dnes se může pyšnit osmnácti památkami zapsanými na seznam UNESCO. Jsou to stavby z helénského období, svědkové rafinovaného spojení mezi Východem a Západem. Na naší cestě poznáme athénskou Akropoli, ale také zamíříme takřka do oblak a objevíme vznešené kláštery Meteora, kde žijí pravoslavní mniši odříznutí od světa. Během této cesty odhalíme nejen starobylé divy, ale i jedinečné lidi, kteří zasvětili svůj život ochraně těchto pokladů. Poklady, které někdy podléhají opotřebení časem, ale které nyní díky usilovné práci těchto nadšenců znovu získávají svou budoucnost. Řecko, rozkročené mezi pevninou a mořem, opředené mýty i žijící dnešní realitou, již od starověku oslňovalo své sousedy. Jeho odkaz je dodnes zdrojem inspirace pro celé lidstvo.
Vysílání: 24.10., 17.05 hod., ČT2
Opakování: 30.10., ČT2

Kronika starověkého Egypta: Pyramidy
Nic nesymbolizuje unikátní vyspělou civilizaci starověkého Egypta více než pyramidy. Mnohé z nich jsou pro badatele stále záhadou. Epizoda z německého dokumentárního cyklu. Tentokrát přiblížíme fenomén a historii stavitelství hrobek a ukážeme, jak se jejich architektura během tisíciletí proměňovala. Počátky se datují do doby před 5000 lety, kdy vznikly královské hrobky v Abydu, kde byli v podzemních komplexech pochováni první vládci Egypta. Podzemní spleť chodeb byla pokryta hromadou hlíny. Vznikají tak první mastaby – působivé cihlové budovy obdélníkového půdorysu. Vrcholem vývoje stavitelství hrobek byla stavba Chufuovy pyramidy před 4500 lety. Díky pyramidám se starověcí Egypťané stali nesmrtelnými.
Vysílání: 24.10., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 25.10., ČT2., 27.10., ČT2

Klenoty příhraničí (8/12) - Fenomén Dušan Jurkovič
Básník dřeva. Básník barev. Spojoval nespojitelné. Člověk vytrvalý, zanícený, přísný, moudrý. Dušan Jurkovič byl ikonou slovenské architektury. Ve společné dokumentární cestopisné sérii se Česká televize a RTVS věnují dávným příběhům, které se odehrály na obou stranách česko-slovenské hranice. Režie J. Mináriková. Dušan Jurkovič patří k nejznámějším slovenským architektům, který položil základy moderní slovenské architektury. Během života prošel různými obdobími tvorby. Začal secesí, kterou tvořivě kombinoval se slovenskými či moravskými lidovými motivy, pokračoval modernistickými vlivy, které velmi originálním způsobem implementoval do svých děl a končil jednoduchým a čistým architektonickým výrazem funkcionalismu. Ke konci svého života přišel dokonce s vizionářským návrhem na levné typizované montované domy z cihlářských výrobků, které měly být pro dělníky. Společnost však tehdy nebyla na takovou novinku ještě připravena a Jurkovič ji už nestihl "dotáhnout". Jeho jméno se velmi často pojí s ikonickými stavbami jako například moravské Pustevny, díky kterým ho označili jako "básníka dřeva", či mohylou Milana Rastislava Štefánika na Bradle, z jeho novějšího období. Ve filmu Fenomén Jurkovič jsme navštívili nejen jeho známé stavby v Luhačovicích, Brně či Skalici, ale i jiné, sice méně známé, ale o to zajímavější než například nájemní dům Benedikta Škardy, sirotčinec či domky ve vinicích, které Jurkovič projektoval pro své přátele a rodinu. Každá Jurkovičova stavba nese svůj příběh, který jsme se snažili vypátrat, ve filmu uvidíme zajímavé archivy, některé dokonce až z 30. let minulého století či tajemné abstraktní animace, které se natáčely živě, v prostorách Jurkovičových staveb.
Vysílání: 29.10., 11.25 hod., ČT2
Opakování: 30.10., ČT2., 01.11., ČT2

Eiffelovy megastavby
Jeden z mála projektantů v dějinách, jehož jméno zná celý svět. Francouzský dokument. Kouzelník s ocelí Gustave Eiffel patří mezi osobnosti devatenáctého století, díky nimž Francie vstoupila do moderního věku. Kromě slavné věže, která se stala symbolem Paříže, tento technologický génius za víc než třicet let navrhl a postavil několik tisíc ocelových staveb na pěti kontinentech. V Evropě, v Asii, v Africe, i v celé Americe. Viadukty, mosty, nádraží, observatoře, dokonce i vnitřní kostru slavné sochy Svobody. Gustave Eiffel také neustále zlepšoval stavební technologie své doby. Například zdokonalil technologii výstavby mostních konstrukcí. Byl neuvěřitelně zapálený pro vědu a pokrok, neustále inovoval jak navrhování konstrukcí, tak metody provedení staveb. Po celý život zlepšoval a vynalézal s utkvělou myšlenkou – zapsat se do historie.
Vysílání: 29.10., 15.50 hod., ČT2
Opakování: 31.10., ČT2., 01.11., ČT2

Umělci a láska: Gabriele Münterová a Vasilij Kandinskij
Milostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Pokračování francouzského dokumentárního cyklu ARTE. Mimomanželský vztah Vasilije Kandinského a jeho nadané žačky, Gabriele Münterové, která uchovala řadu malířových významných děl ve svém domě v Murnau.
Vysílání: 23.10., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 29.10., ČT art

Muzeum Vysočiny Třebíč
Muzeum sídlící na třebíčském zámku zaujme celou řadou překvapivých exponátů (2004). Režie P. Kudela. Třebíčské muzeum sídlí v bývalém valdštejnském zámku, který vznikl v 16. století přestavbou původně benediktinského kláštera. Součástí areálu však zůstala velmi cenná románsko-gotická bazilika svatého Prokopa, která se dochovala ve svém původním půdorysném rozvrhu. Stálé expozice skýtají řadu nevšedních exponátů, mezi něž náleží historické dýmky, moravské vltavíny či obrovský herbář. Překvapením umělecké sbírky jsou obrazy, jejichž autorem je básník Vítězslav Nezval. Navštívíme i nedaleký Dalešický pivovar, sídlo Muzea rakousko-uherského pivovarnictví.
Vysílání: 24.10., 02.20 hod., ČT art
Opakování: 26.10., ČT art

Architektura 58-89 (6/8) - Ivan Ruller. Viktor Rudiš. Stanislav Franc
Ingstav nebo sportovní hala Rondo, to jsou stěžejní stavby architekta Ivana Rullera spjatého zejména s Brnem. Kromě něj vypráví šestý díl osmidílného dokumentárního seriálu i příběh Viktora Rudiše – architekta pavilonu Expo 70 v Osace, či Stanislava France, autora staveb Koospol v Praze nebo Hotelu Atrium (dnes Hilton). Režie J. Zajíček.
V roce 2020 byla dokončena demolice brutalistní budovy bývalého Transgasu na Vinohradech. I přes protesty části veřejnosti. O něco dříve se vedla debata ohledně správného postupu rekonstrukce Hotelu Thermal v Karlových Varech. Architektura, která vznikla mezi lety 1958 a 1989 dodnes vyvolává vášně. Část veřejnosti ji stále pejorativně označuje za „komunistickou“. Osmidílný seriál režiséra Jana Zajíčka podle námětu Vladimira 518 chce tuto etapu dějin československé architektury nahlédnout komplexně, bez ideologických předsudků. Pavilon Expo 58, Plavecký stadion v Podolí, budova bývalého Federálního shromáždění, Nová scéna národního divadla, Žižkovský televizní vysílač, Vysílač s hotelem Ještěd, obchodní dům Kotva, obchodní dům Máj, Prior v Pardubicích nebo Hala Rondo, to všechno jsou ikonické stavby, které vznikly právě v tomto období. O nich, o jejich koncepci, o vztahu k režimu a jeho požadavkům, o vztazích mezi kolegy i o architektuře jako umění i technologické disciplíně v seriálu vyprávějí nejen architekti, ale i jejich příbuzní, kolegové a historici a teoretici umění. Osmidílný dokumentární seriál vypráví příběhy staveb, vývoje materiálů i samotných lidí, kteří se na jejich stavbě podíleli. A také, co postoj současné české společnosti k jedné etapě dějin domácí architektury říká o ní samotné.
Vysílání: 25.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 26.10., ČT art

aCesty umění: Moderní, absolutně moderní Le Corbusier
Kým doopravdy byl jeden z nejslavnějších architektů 20. století Le Corbusier? Francouzský dokument. Být Le Corbusier byla jeho profese, kterou si sám vymyslel. Zosobňoval architekturu natolik, že se stal skoro jejím synonymem. Nosil kulaté brýle se silnými obroučkami a strohý oblek s motýlkem. Jeho geometrické vzezření byla důmyslně vytvořená obchodní značka. Jeho mezinárodně uznávané realizace se řadí k architektonickým ikonám.
Vysílání: 25.10., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 27.10., ČT art., 30.10., ČT art

17.10.2023 10:10:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Hlaskontrabas Oktet vydává nové „severské” album

Hlaskontrabas Oktet  (Foto: Zuzana Lazarová)

Unikátní hudební formace Hlaskontrabas Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Pe celý článek

další články...