zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Týden ukrajinského filmu

Miluješ mě?

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Na nejaktuálnější oceňované hrané i dokumentární ukrajinské filmy, které se podařilo dokončit navzdory trvajícímu válečnému konfliktu, i úspěšné starší snímky zve od čtvrtka 16. listopadu v Praze festival Týden ukrajinského filmu. Festival ve čtvrtek zahájí v kině Lucerna snímek režisérky Iryny Cilyk Já a Felix, který nabídne citlivý a zároveň i humorný příběh vztahu malého chlapce a vysloužilého vojáka z Afgánistánu i pohled na bouřlivá devadesátá léta minulého století na Ukrajině. Projekce se osobně zúčastní jeden z představitelů hlavních rolí Vladyslav Baliuk. Festival se následně přesune do kina Atlas, kde potrvá až do 21. listopadu.

Výběr filmů v pořadí šestého ročníku přehlídky nabízí jak řadu příběhů odehrávající se na pozadí současného konfliktu s Ruskem, tak i ty inspirované devadesátými léty minulého století, kdy došlo k rozpadu Sovětského svazu, nebo obdobím druhé světové války. V mnohdy krajních a dramatických situacích řeší hrdinové filmů vlastní budoucnost, osobní zodpovědnost, ale také dospívání nebo mezilidské vztahy napříč generacemi. Dalším festivalovým hostem bude režisérka dokumentárního filmu Plaj. Hroská stezka Eva Džišiašvili. „Jsme rádi, že i v letošním roce můžeme nabídnout výběr úspěšných ukrajinských filmů včetně několika velmi aktuálních novinek. Navzdory okolnostem se daří ukrajinským filmařům získávat zahraniční koproducenty, bez nichž by nové filmy nemohly vzniknout, a také vyslat svá díla na prestižní mezinárodní festivaly,“ říká dramaturgyně festivalu a ukrajinistika Lenka Víchová a dodává: „velké poděkování za naši stranu patří evropské síti kulturních institutů EUNIC a fondu na podporu Ukrajiny Culture of Solidarity Fund, díky jejichž podpoře mohou být ukrajinské filmy prezentovány letos i v České republice.“

Od 5. do 9. prosince zve Týden ukrajinského filmu na vybrané snímky i do brněnského kina Art. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými a ve většině případech i anglickými titulky. Více informací na www.ukrajinafilmfest.cz. Vstupenky je možné zakoupit online na webových stránkách jednotlivých kin.
Zahajovací snímek režisérky Iryny Cilyk Já a Felix (2022) je citlivým portrétem vztahu dospívajícího chlapce Tymofije a vysloužilého vojáka Felixe. Příběh odehrávající se v devadesátých létech minulého století nabídne nejen mimořádný pohled na bouřlivé období ukrajinské historie ale i notnou dávku humoru. Projekce se osobně zúčastní jeden ze tří představitelů hlavní role Tymofije. Do devadesátých let minulého století, kdy došlo k rozpadu Sovětského svazu a kdy první generace nezávislé Ukrajiny stála před velkou morální výzvou, jak přežít a neztratit důstojnost, je vsazen i příběh dospívající Kiry režisérky a scenáristky Toni Nojabrjovi ve filmu Miluješ mě? (2023).
Válečné drama Achtema Seitablajeva Kyborgové (2017) vrátí diváky do roku 2014, kdy ukrajinští vojáci bojovali o letiště v Doněcku dlouhých 242 dní. Bojové scény i kulisy zničeného letiště posloužily tvůrcům filmu jako platforma pro diskusi o tom, za jakou Ukrajinu každý z jejích obránců bojuje. Tento film se ocitl na seznamu 100 nejlepších ukrajinských filmů. Cesta domů (2019) Narimana Alieva je dalším z hraných filmů připomínající konflikt s Ruskem. Krymský Tatar Nazim, který se po anexi Krymu rozhodl odejít jako dobrovolník do armády, padne. Jeho otec přijíždí do Kyjeva, aby odvezl jeho ostatky domů na Krym, kde jej chce pohřbít podle muslimských zvyků. Cesta domů nám citlivě připomíná to, že rusko-ukrajinská válka není etnickým, ale civilizačním konfliktem a že Ukrajina je území, které je jediným domovem jak pro ukrajinský, tak i pro krymsko-tatarský národ. Neotřelá tragikomedie Romana Bondarčuka Vulkán (2018) navzdory válečným událostem vnese na plátna kin humor. Lukas pracuje jako tlumočník a řidič pro monitoringovou misi OBSE, kterou doprovází na hranice s okupovaným Krymem. V jednu chvíli ztratí nejen telefonní signál, ale také auto s celou posádkou… Výpravný snímek Olesji Morhunec-Isajenko Ščedryk. Carol of the Bells (2022) připomíná osudy ukrajinských, židovských a polských rodin z města Stanislaliv (dnešní Ivano-Frankivsk) na Západní Ukrajině, které pocítily ve 30. - 40. letech dvacátého století stejný útlak od Třetí říše i od SSSR.

Na festivalu Týden ukrajinského filmu mají silné zastoupení nejaktuálnější dokumentární snímky, které získaly mezinárodní ohlas. Film Alisy Kovalenko Nevyhasneme (2023), jenž měl v letošním roce světovou premiéru na Berlinale, nabízí příběh pětice teenagerů, kteří stojí před životní volbou výběru dalšího vzdělání. Sní o odchodu z válečné zóny a poznávání světa, jemuž nevládnou svištící střely. Festival nabídne i starší snímek Alisy Kovalenko Domácí zápas (2018), který nechává nahlédnout do života mladé Aliny, jež sama vychovává dva mladší sourozence a jediným únikem od každodenní reality je pro ni fotbal a touha po profesionální fotbalové kariéře. V Praze osobně představí režisérka Eva Džišiašvili dokument Plaj. Horská stezka (2021), který nahlíží do života rodiny žijící uprostřed ukrajinských Karpat, do nějž vstoupila válka stejně ničivě jako v případě desetitisíců dalších ukrajinských rodin. Roman Ľubyj vytvořil originální dokumentární koláž Železní motýli (2023), ve které rekonstruuje událost sestřelení letadla mířícího z Amsterdamu do Kuala Lumpuru nad územím Ukrajiny v červenci 2014, kdy všech 298 pasažérů na palubě zahynulo. Dokument Ukrajina: utéct nebo zůstat (2022) španělské dvojice filmařů Joan Giralt, Xavi Rossinyol ukazuje dopad ruské invaze a příběhy mnoha Ukrajinců, kteří se museli rozhodnout, zda odejít bez ohlédnutí nebo zůstat.

Týden ukrajinského filmu je projekt, který od roku 2017 realizuje spolek RUTA za podpory Velvyslanectví Ukrajiny v ČR. V letošním roce se Týden ukrajinského filmu uskutečnil ve spolupráci s evropskou sítí národních kulturních institutů EUNIC v Praze díky finančnímu přispění fondu na podporu Ukrajiny Culture of Solidarity Fund, který zřídila nadace European Cultural Foundation. Na projektu spolupracují i Francouzský institut v Praze, Institut Cervantes, Goethe Institut a British Council.

14.11.2023 15:11:41 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 15 (2015) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Dny evropského filmu

Jsme mladí, jsme silní

Od 9. do 16. dubna 2015 proběhnou v Praze již 22. Dny evropského filmu. Zahájí je německý snímek Jsme mladí, j ...celý článek


Stigmata holocaustu

Daleká cesta Alfréda Radoka - Blanka Waleská

28. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 26. dubna do 2. května 2015 v plzeňské Měšťansk ...celý článek



Časopis 15 - sekce

DIVADLO

Dramatické pořady na ČRo Vltava 16. týden

Pomník Baterie mrtvých na Chlumu

Jaromír Ptáček: Bez názvu
Původní rozhlasová hra, která se originálním způsobem vrací k událostem vrcholné celý článek

další články...

HUDBA

Planet Connection přivítá funkovou kapelu Osaka Monaurail

Osaka Monaurail

Cestovatelský večer Planet Connection v Paláci Akropolis zavítá tentokrát do dalekého Japonska. Hlavním hostem celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Petr Pan v Mahenově divadle Brno

Z baletu Petr Pan - Bohemia balet

Balet Národního divadla Brno uvádí hostující představení Bohemia Baletu PETR PAN - taneční příběh o chlapci, k celý článek

další články...