zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 8. týden

Dlouhá zeď: Zrození Číny

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (2/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomeneme ve filmu výtvarníka, filmaře a sběratele Ivana Steigera. Když se ve výlohách hračkářství objevily první porcelánové hlavičky z biskvitu, přestali se lidé zajímat o staromódní panenky ze dřeva, papírmašé nebo vosku. Krásné a jemné obličeje nás okouzlují dodnes. Kritici však vyžadovali do výrazu tváře více charakteru. A tak se na začátku našeho století začalo razit heslo: umělecké panenky se musí podobat dětem odnaproti. Ale vývoj šel dál a je z toho dnes náramně bohatá kolekce sběratele pana Ivana Steigera.
Vysílání: 20.2., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 22.2., ČT2

Dlouhá zeď: Zrození Číny
Již třetí tisíciletí je tento div světa – nazývaný též jako Velká čínská zeď – symbolem rozlehlé říše. Britský dokument. Vydejme se na putování po nejznámějších úsecích ikony světového stavitelství, která se vine působivou a velmi rozmanitou krajinou. Pohled na Wan–li čchan–čcheng – tedy Zeď dlouhou deset tisíc li, jak zní její oficiální název, je ohromující. Výstavba některých jejích částí se datuje do období před více než 2500 lety a její celková délka včetně všech odboček čítá přibližně 21 tisíc kilometrů, tedy polovinu rovníkového obvodu Země. Její vznik nejčastěji spojujeme s obdobím vlády dynastie Čchin, jež vešla do dějin coby první sjednotitelé Číny. Právě tehdy byl také poprvé použit název Dlouhá zeď. K další významným změnám ve vývoji zdi pak došlo za vlády mocné dynastie Ming, jíž se ve 14 století podařilo svrhnout Čingischánovy následníky.
Vysílání: 20.2., 18.05 hod., ČT2
Opakování: 22.2., ČT2., 26.2., ČT2

Technické klenoty: Mosty (7/8)
Možná jedna z prvních oblastí stavitelství, kam lidská civilizace kdysi namířila své úsilí, byly mosty. V sedmém dílu dokumentárního cyklu nás Miroslav Táborský provede po třech významných mostech u nás a vyjeví, jak se napříč historií tyto stavby vyvíjely. Režie O. Kallus. V naší zemi je mnoho unikátních technických památek, jejichž význam překračuje hranice a čas. Díky talentu, umu a odvaze našich předků byl vytvořen jedinečný odkaz, který můžeme považovat za naše národní industriální dědictví, ať už jde o mosty, textilky, mlýny nebo vojenské pevnosti. Každý z osmi dílů cyklu je založen na představení tří technických památek, které v dané kategorii staveb představují milníky ve svém oboru a společně reprezentují technologický vývoj v dané oblasti. Zatímco efektní kamera zachycuje jejich působivou industriální podobu ze vzduchu, země i v podzemí, zvídavý průvodce Miroslav Táborský vysvětluje funkce jednotlivých památek a ozřejmuje jejich význam v rámci společenského a historického kontextu. Důležitý je zde důraz na účel staveb a jejich efektivitu, a také na vynalézavost našich předků, přičemž příběhy vzniku jednotlivých staveb jsou zde rámovány životními osudy jejich stavitelů. Divákům tak každý díl nabídne nejen inspiraci, ale i nové, překvapivé pohledy, příběhy a informace s památkami spojené.
Vysílání: 22.2., 21.25 hod., ČT2
Opakování: 23.2., ČT2., 25.2., ČT2

Renoir a dívka s modrou stuhou
Fascinující příběh portrétu Irene Cahen d'Anvers – Dívky s modrou stuhou, který se ocitl v Göringově sbírce. Francouzský dokument. Příběh obrazu začal špatně ihned po jeho vzniku v roce 1880. Portrét své dcery, který vešel ve známost jako „Malá Iréne“ nebo „Dívka s modrou stuhou“ si u Renoira objednal známý bankéř, hrabě Louis Cahen d´Anvers. Výsledek se mu ovšem nelíbil do té míry, že si jej ani nepověsili na zeď. Osud nechtěného plátna pak zrcadlil pohnuté osudy Iréne, až se během 2. světové války stál součástí Göringovy sbírky. O jeho znovunalezení se zasloužila francouzská kurátorka Rose Vallandová, jejíž informace byly nesmírně cenné bezprostředně po válce, kdy majitelé začali svá díla hledat.
Vysílání: 20.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 21.2., ČT art., 25.2., ČT art

Přitažlivost věže
Dokument o českých mašinistech a architektu Karlu Hubáčkovi, který uvádíme k příležitosti jeho nadcházejících stých narozenin (1997). Připravili J. Fándli a M. Šandová. Málokteré dílo moderní české architektury má takový význam jako televizní věž na Ještědu. V době stavby to bylo odvážné technické dílo. Normalizace z něj udělala symbol svobodného tvůrčího ducha. V době současné to je znak města Liberce. Autorem projektu věže a mnoha dalších projektů a realizací staveb je architekt Karel Hubáček. Dokument Přitažlivost věže představuje architekta Karla Hubáčka a další přední osobnosti naší architektury, které vyznávají inspiraci technikou a inženýrský přístup. Výstava Mašinisti ve Fragnerově galerii připomněla kořeny tohoto originálního myšlení, které krystalizovalo v Liberci od konce šedesátých let. Mašinisti je hanlivý název, jenž dali pražští páni profesoři skupině mladých architektů, kteří pracovali pod vedením Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v libereckém ateliéru SIAL. O této líhni talentů hovoří architekti, kteří našli později významné uplatnění u nás i v cizině: M. Rajniš, E. Přikryl, M. Baum (Německo), z mladší generace R. Kousal. Prostřednictvím tohoto dokumentu se tak můžete setkat s člověkem, který dokázal v každé době vydobýt prostor pro tvůrčí práci, a přitom neztratil vnitřní svobodu.
Vysílání: 20.2., 22.50 hod., ČT art

Identita: Češi ve světě (7/7)
Pionýři světového úspěchu Alfons Mucha, Karel Teige a Ladislav Sutnar. Mladí Češi a jejich stopy v zahraničí. Legendární tuzemské exportní značky v minulosti a dnes. Světový dosah festivalu MUOVO a Bienále Brno. Nový dokumentární cyklus o grafickém designu. Uvádí Aleš Najbrt. Tento díl cyklu Identita se zaměří na ty, kteří proslavili grafický design ve světě. Od Alfonse Muchy, přes Ladislava Sutnara, který se ve Spojených státech proslavil natolik, že je považován za průkopníka moderní vizuální komunikace. Ale i mladí čeští designéři se stali přirozenou součástí české „soft power“: Čile komunikují se světem, vydávají úspěšné publikace, vyučují na školách v zahraničí a přednášejí na konferencích po celém světě.
Vysílání: 22.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art., 28.2., ČT art

Moulin Rouge
Britský film, věnovaný životu francouzského malíře Toulouse-Lautreca (1952). Hrají: J. Ferrer, Z. Z. Gaborová, S. Flonová, C. Nollier a další. Režie John Huston. Film režiséra Johna Hustona z roku 1952 vypráví příběh malíře Henriho de Toulouse-Lautreca, který následkem osudového pádu zůstává malého vzrůstu. Žije, obklopen tanečnicemi a prostitutkami v pařížských barech, ale zůstává vnitřně osamocený. Jeho umění a alkohol jsou mu prostředkem, jak uniknout ze žalostné skutečnosti. Film získal Stříbrného lva na MFF v Benátkách v roce 1953. Hlavní role ztvárnili José Ferrer, Zsa Zsa Gaborová a Colette Marchandová.
Vysílání: 22.2., 21.00 hod., ČT art

19.2.2024 18:02:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Venušiny dny 2024

Emily (Divadlo NUDE)

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvádí 22. - 28. 4. 2024 devátý ročník mezinárodního festivalu Venušiny dny celý článek

další články...

HUDBA

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před celý článek

další články...